Haber

ABD, 1992’de devre dışı bıraktığı Guam’daki Camp Blaz Üssü’nü devreye soktu.

ABD, Guam adasındaki Camp Blaz Deniz Piyadeleri Üssünü Pasifik’te Çin’e karşı tahkimat modülü olarak yeniden faaliyete geçirdi.

Pentagon Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh basına yaptığı açıklamada, “ABD Deniz Piyadeleri, Hint-Pasifik bölgesinde caydırıcılık ve ABD operasyonel güvenliğini artırmak için Japonya ile yapılan bir anlaşma uyarınca ABD Deniz Piyadelerini Okinawa’da konuşlandırdı” dedi. Üssünü yeniden harekete geçirdi.” ifadelerini kullandı.

Singh, Kamp Blaz Üssü’nün bölgedeki ABD müttefikleri ve ortakları için stratejik bir merkez ve eğitim alanı olacağının altını çizdi.

Sözcü, “Deniz Piyadeleri Guam’da derin bir geçmişe sahip ve biz bu güçlü ilişkiyi sürdürmeye kararlıyız.” dedi. dedim.

ABD’nin şimdilik 5 bin Deniz Piyadeleri askerini bu üsse konuşlandıracağını bildiren Singh, ABD’nin Japonya’nın Okinawa adasındaki askeri varlığını sürdürmeye devam edeceğini de söyledi.

ABD Deniz Piyadeleri, “Camp Blaz, hem Deniz Piyadeleri hem de Guam’ın geleceği için değerli bir kilometre taşını temsil ediyor. yazılı bir açıklama yaptı. değerli bir rol oynayacaktır.” söylendi.

Camp Blaz Deniz Piyadeleri Üssü, 1 Mart 1952’de yurtdışındaki ilk ABD Deniz Piyadeleri üssü olarak inşa edildi.

Soğuk Savaş sırasında Pasifik bölgesinde ABD’nin karakolu olarak kullanılan Camp Blaz, Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle 10 Kasım 1992’de devre dışı bırakıldı.

Ancak 2012 yılında ABD ve Japonya arasında imzalanan İkili Savunma Politikalarını Gözden Geçirme Girişimi kapsamında Okinawa’da ABD birliklerinin konuşlanacağı üs olarak seçilmişti.

ABD yönetimleri, anlaşmadan kısa bir süre sonra üs aktivasyon sürecini askıya almış ve üs gündemden düşmüştü.

Kamp Blaz, ABD ordusunun yeni Küresel Mevzilenme İnceleme Belgesi ve Ulusal Savunma Belgesi kapsamında yeniden gündemde.

Pasifik’teki askeri varlığını Çin’e karşı güçlendiren ABD, 11 Ocak’ta Japonya ile birlikte Okinawa adasına ileri teknoloji ile donatılmış bir deniz piyade alayı konuşlandırma kararı almıştı.

akpinarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu