Haber

Türkçe öğrenen Bosna Hersekli askerlere sertifikaları takdim edildi

Bosna Hersek Silahlı Kuvvetlerinde (OSBİH) görev yapan askerlerden Türkçe Evrimi ve Türkçe Temel Kursu’nu başarıyla tamamlayanlar için sertifika töreni düzenlendi.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki Rajlovac Kışlası’nda düzenlenen törende kursu tamamlayan 17 askere sertifikaları takdim edildi.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Albay Mustafa Sıtkı Tatar burada yaptığı konuşmada, kurs sürecinin 2020 yılında Türk İşbirliği ve Bütünleşme Ajansı’nın (TİKA) takviyesiyle başladığını, kurs sürecinin katkılarıyla devam ettiğini belirtti. Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Kültür ve Eğitim Müşavirliği. Bosna Hersek kurumlarına teşekkür etti.

Kursu tamamlayanlara Bosna Hersek ve Türkiye’nin ortak kültür ailesine hoş geldiniz dileyen Tatar, “Sizi sadece üniformalı asker olarak görmüyoruz. Ailemizin bir parçasısınız. Başarıyla tamamladığınız gün Kurs, size etrafınızdakilere Türkiye’yi ve Türkçeyi anlatma misyonunu vermek istiyorum.” söz konusu.

OSBİH Mesleki Gelişim Merkezi Komutanı Albay Hazrudin Hasagic de askerlere daha kaliteli eğitim için gerekli koşulları sağlamaya çalıştıklarını kaydetti.

Törende, Bosna Hersek Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın desteğiyle OSBİH bünyesinde faaliyet gösteren Türkçe Dil Okulu’nun Türkiye’deki okullara daha fazla işçi göndermeyi hedeflediği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu