Haber

Resmi Gazete’de KKTC ve Nijerya ile imzalanan 2 uluslararası anlaşma

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Nijerya arasında imzalanan anlaşmalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye ile KKTC arasında 17 Ekim 2022 tarihinde Ankara’da imzalanan “Gecitkale Havalimanı Enerji Nakil Hatlarının Türkiye ile KKTC Arasında Yer Değiştirmesine İlişkin Protokol” Resmi Gazete’de yayımlandı.

KKTC’de Geçitkale Deniz Hava Üs Komutanlığı tarafından kullanılan Geçitkale Havalimanı Enerji Nakil Hatları Deplase işlemine ilişkin olarak Milli Savunma Bakanlığı ile KKTC arasında anlaşma imzalandı. ekonomiEnerji Bakanlığı ve KKTC Elektrik Kurumu (KIBTEK) tarafından ortaklaşa projelendirme, onay ve inşaat faaliyetleri yürütülmektedir.

Protokol ile söz konusu enerji nakil hatlarının havalimanı trafiğini aksatmayacak şekilde taşınması amaçlanıyor.

Nijerya ile madencilik alanında işbirliği

Türkiye ile Nijerya arasında 20 Ekim 2021 tarihinde başkent Abuja’da imzalanan “Türkiye ile Nijerya Arasında Madencilik Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı” da onaylandı.

Anlaşmanın amacının, iki ülkenin uzmanlık ve gelişme ihtiyaçlarını dikkate alarak, madencilik alanında karşılıklı anlayış temelinde iş birliğini geliştirmek olduğu belirtildi.

Mutabakat Zaptı kapsamındaki işbirliği alanları; maden kaynaklarının aranması, maden kanunlarının düzenlenmesi ve uygulanması, madencilik alanında seminer, konferans ve toplantıların düzenlenmesi, maden arama, jeolojik araştırma ve laboratuvar çalışmaları alanında eğitim programları, maden zenginleştirme konusunda teknik işbirliği, daha sadık madencilik uygulamaları ve madencilik departmanındaki uzmanlık, yaratıcılık ve insan kapasitesinin oluşturulmasını içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu